ΜΙΚΡΗ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΡΩΤΗΣ ΣΕΡΡΩΝ

Το Γυμνάσιο Βάμου - ένα από τα δύο σχολεία της Κρήτης - συμμετείχε με αντιπροσωπεία και καθηγητών στη Μικρή Ολυμπιάδα που πραγματοποιήθηκε στην Πρώτη Σερρών από τις 9 Μαΐου έως τις 13 Μαΐου 2003.

Οι εκδηλώσεις αποτέλεσαν μια πρωτότυπη δράση στα πλαίσια του προγράμματος Ολυμπιακής Παιδείας. περιελάμβαναν τη διεξαγωγή 96 αγωνισμάτων που προέρχονταν από 22 Ολυμπιακά Αθλήματα με συμμετοχή 850 περίπου μαθητών από 28 νομούς της Ελλάδας. Σκοπός των εκδηλώσεων ήταν η συνάντηση και η συμμετοχή μαθητών Γυμνασίου από όλα τα μέρη της Ελλάδας προκειμένου να επικοινωνήσουν και να βιώσουν με μοναδικό τρόπο στους χώρους άθλησης τις Ολυμπιακές αξίες του "ευ αγωνίζεσθε" , του αλληλοσεβασμού, της αλληλεγγύης, της φιλίας, της ένταξης στην ομάδα, της αποδοχής και της χαράς της συμμετοχής στην άθληση. Το σύνθημα των εκδηλώσεων ήταν "σημασία έχει να συμμετέχεις και να προσπαθείς". Απώτερος στόχος της δράσης ήταν η ενεργοποίηση της εκπαιδευτικής κοινότητας και των απλών πολιτών της περιοχής οι οποίοι ως εθελοντές στήριξαν τη δράση, ευαισθητοποιήθηκαν και ενημερώθηκαν για τη μεγάλη γιορτή του αθλητισμού, τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004.

Επίσης διεξήχθησαν 30 πολιτιστικές και 10 επιστημονικές εκδηλώσεις παράλληλα με τους αγώνες από τις περισσότερες τέχνες (βιβλίο, φωτογραφία, κινηματογράφος, λογοτεχνία, ζωγραφική, θέατρο, μουσική, χορός). Το καλλιτεχνικό πρόγραμμα της τελετής έναρξης και λήξης παρουσίασαν 550 μαθητές από 14 Δημοτικά Σχολεία του νομού Σερρών.

Το Γυμνάσιο Βάμου συμμετείχε με αντιπροσωπεία 8 μαθητών-αθλητών. Η μαθήτρια Κάτια Τζοβγκάν κατέκτησε κατά τη διάρκεια των αγώνων την 1η θέση στα 2.000 μέτρα καθώς και την 3η θέση στα 80 μέτρα. Επίσης η μαθήτρια Ελένη Σφυρή κατέκτησε τη 2η θέση στα 1.000 μέτρα και την 3η στα 350 μέτρα. Η ομάδα μπάσκετ κοριτσιών του σχολείου κατέκτησε την 3η θέση.

Κατά τη διάρκεια των εκδηλώσεων πραγματοποιήθηκε στο Δημαρχείο του Δήμου Βάμου, τηλεδιάσκεψη με το στάδιο διεξαγωγής των αγώνων όπου μέσω γιγαντοοθόνης απηύθυναν χαιρετισμό ο Δήμαρχος Βάμου κ. Μιχελάκης, η Διευθύντρια του Γραφείου Β/θμιας Εκ/σης Ν. Χανίων κ. Περσίδουκαι ο αναπληρωτής Διευθυντής του Γυμνασίου Βάμου κ. Μαχαιράς. Στο χώρο των εκδηλώσεων υπήρχαν τουριστικά περίπτερα και γωνιές της της Ελλάδας των Δήμων που  τα Γυμνάσιά τους συμμετείχαν στις εκδηλώσεις όπου προβαλλόταν ο πολιτισμός και η ιστορία των περιοχών.

Τους μαθητές συνόδευσαν η Διευθύντρια του Γυμνασίου Βάμου κ. Μαράκη Μαρία και ο καθηγητής του μαθήματος της Ολυμπιακής Παιδείας κ. Δημάδης Ιωάννης.