Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκδρομές ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΕΚΔΡΟΜΗ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΜΑΣ

ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΕΚΔΡΟΜΗ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΜΑΣ

Την Τετάρτη 2 Μαΐου 2012, όλες οι τάξεις του Γυμνασίου μας, πήγαν ημερήσια εκδρομή στο Ηράκλειο και στο Ρέθυμνο. Οι μαθητές μας έμειναν πολύ ικανοποιημένοι από το πρόγραμμα, από την πιστή τήρησή του, από την συνοδεία των καθηγητών τους και από τα πούλμαν και τους οδηγούς. Πολύ ευχαριστημένοι έμειναν και οι συνοδοί καθηγητές τους και ο Διευθυντής από την συμπεριφορά τους, ιδιαίτερα επειδή ήταν φιλική και συντροφική, άλλωστε τους το ανακοίνωσε κιόλας, ευχαριστημένος που απέδειξαν ότι είναι μαθητές με αρχές και σωστή αγωγή.

Αρχικά επισκέφθηκαν το Ενυδρείο, του Ελληνικού Κέντρου Θαλασσίων Ερευνών (ΕΛ.ΚΕ.Θ.Ε.), όπου μπόρεσαν να διακρίνουν τα διάφορα είδη της θαλάσσιας ζωής και τον τόπο που βιώνουν. Πολλοί από τους μαθητές μας (που το είχαν επισκεφθεί στο παρελθόν) εντόπισαν νέα εκθέματα, διαπίστωσαν πως μεγάλωσαν οι καρχαρίες και πρόσεξαν την συμπεριφορά των ψαριών που δεν είχαν προσέξει την προηγούμενη φορά. Αυτή η διαπίστωση ενίσχυσε την άποψη των καθηγητών που τους έλεγαν «ας το έχετε ξαναδεί, αυτή τη φορά θα διαπιστώσετε κάτι νέο».

Στη συνέχεια επισκέφθηκαν το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας του Πανεπιστημίου Κρήτης, όπου εκτός της πανίδας και της ορνιθοπανίδας, που εκτίθεται εδώ και χρόνια, υπήρχε η έκθεση «Δεινόσαυροι της Παταγονίας στην Κρήτη». Η Παταγονία (Αργεντινή) είναι «ο Παράδεισος» των Παλαιοντολόγων, λόγω της ύπαρξης μεγάλου αριθμού και πολλών ειδών ευρημάτων απολιθωμάτων δεινοσαύρων. Τα περισσότερα εκθέματα προέρχονται από την επαρχία ?Neuquen?. Τα 18 εκθέματα, εντυπωσίασαν μαθητές και καθηγητές και λόγω της ξενάγησης που μας έγινε κατανοήθηκαν πλήρως οι συνθήκες ζωής τους, η διατροφή τους, η διαφοροποίησή τους σε κατηγορίες καθώς και οι συνθήκες που έπαιξαν ρόλο στην εξαφάνισή τους.

Ιδιαίτερη εντύπωση προκάλεσε σε όλους, ο εξομοιωτής σεισμού που υπάρχει στο μουσείο και οι συνθήκες που επικρατούν σε μία αίθουσα διδασκαλίας κατά τη διάρκειά του. Ειδικοί επιστήμονες εξηγούσαν τους σεισμούς και ένα σχετικό βίντεο έδινε, περισσότερες σχετικές με τον σεισμό, πληροφορίες σε μαθητές και καθηγητές. Το προσωπικό του Μουσείου ήταν πολύ καλά καταρτισμένο, ευγενικό και παρείχε τις κατάλληλες επεξηγήσεις σε κάθε ερώτημα μαθητών ή καθηγητών.

Μετά το φαγητό, ήρθε η ώρα του αναψυκτικού και της βόλτας στο όμορφο Ρέθυμνο. Οι μαθητές έκαναν με άνεση χρόνου τις βόλτες τους, προμηθεύτηκαν τα αναμνηστικά τους, και απόλαυσαν το αναψυκτικό τους στα καφέ της πολύ γραφικής παλιάς πόλης.

Στην εκδρομή συμμετείχαν και δύο μέλη του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων των μαθητών του σχολείου μας, που είχαν μία εντυπωσιακά διακριτική παρουσία, η Πρόεδρος κυρία Ράνια Ροκάκη και η κυρία Ασπασία Μελισσάκη Γαυγιωτάκη. Όπου χρειάστηκε βοήθησαν αθόρυβα και τις ευχαριστούμε γι? αυτό. Στο τέλος της εκδρομής εκφράστηκαν κολακευτικά για την ποιότητα και την καλή οργάνωσή της.

Γεγονός είναι, ότι ήταν μία εκδρομή που έφερε πιο κοντά μαθητές και καθηγητές και (κατά δήλωσή τους) τελικά άφησε στα παιδιά μία πολύ καλή ανάμνηση μαζί με γνώσεις και εμπειρίες. Οι φωτογραφίες είναι του μαθητή της Γ΄ τάξης και φωτορεπόρτερ μας Άρη Μυριδάκη.

altaltaltalt

altaltaltalt