Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Περιβαλλοντικές Περιβαλλοντική ομάδα σχ. έτους 2012-13

Περιβαλλοντική ομάδα σχ. έτους 2012-13

Άρχισε τις δραστηριότητές της η περιβαλλοντική ομάδα του Γυμνασίου μας. Η πρώτη δράση της για το σχολικό έτος 2012-2013 είναι η περιποίηση του χώρου στον οποίο βρίσκεται ο σεισμογράφος (βρίσκεται εντός του σχολείου μας). Οι μαθητές έκοψαν και μετέφεραν ότι κλαδιά έπρεπε να κοπούν από τα δέντρα που υπάρχουν στο χώρο και ξερίζωσαν τα μεγάλα αγριόχορτα που είχαν φυτρώσει τα τελευταία χρόνια. Η βροχή των τελευταίων ημερών διέκοψε τη δράση τους, αλλά θα τη συνεχίσουν με την πρώτη ευκαιρία και με τις παρακάτω ενέργειες: α) την καθαριότητα του χώρου από αγριόχορτα, β) τη σχεδίαση του χώρου με την τεχνική της αποτύπωσης, γ) την εκπόνηση φυτοτεχνικής μελέτης, δ) τη διάνοιξη οπών στο έδαφος για φύτευση φυτών και ε) την φύτευση των θάμνων και λουλουδιών στους προβλεπόμενους χώρους. Συντονιστής της ομάδας είναι και φέτος ο Διευθυντής του Γυμνασίου, Καθηγητής Αρχιτέκτονας κος Περικλής Μαχαιράς.

DSC00650

DSC00649

DSC00648

Παραλάβαμε φέτος από το Δασαρχείο Χανίων 50 θαμνώδη φυτά (σφάκα, δεντρολίβανο και μηδική) και από το Μ.Α.Ι.Χ. 6 αντίστοιχα. Οι μαθητές της περιβαλλοντικής μας ομάδας που ασχολείται με τις παρεμβάσεις στο φυτικό υλικό των παρτεριών του σχολείου μας ήδη άρχισαν να φυτεύουν ορισμένα από αυτά τα φυτά στον χώρο που βρίσκεται ο σεισμογράφος αφού: πρώτα καθάρισαν το χώρο που είχε πολλά χρόνια να καθαριστεί, κατόπιν μελέτησαν τις θέσεις φύτευσης και τέλος άνοιξαν τους λάκκους. Η διαδικασία καθοδηγήθηκε από τους υπεύθυνους καθηγητές της ομάδας κ. κ. Περικλή Μαχαιρά και Πέπη Βολουδάκη.

DSC00690

DSC00691