Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΒΑΜΟΥ ΣΤΟ ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΓΙΑ ΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΩΣΗ

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΒΑΜΟΥ

ΣΤΟ ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΓΙΑ ΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΩΣΗ

Με αφορμή τις εκδηλώσεις για τον εορτασμό της επετείου των 100 χρόνων της Ένωσης της Κρήτης με την Ελλάδα πραγματοποιήθηκε στα Χανιά μαθητικό συνέδριο με θέμα «ΕΝΩΣΗ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ-100 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ? Η σημασία της Ένωσης της Κρήτης με την Ελλάδα μέσα από τη ματιά των σημερινών μαθητών».

Το Γυμνάσιο Βάμου συμμετείχε στο συνέδριο με εισηγητές τους μαθητές? Βοτζάκη Νίκο, Βουράκη Κωνσταντίνα, Γουνάκη Στράτο, Δουλιανάκη Μαρία, Ζούλη Ευαγγελία, Καπριδάκη Μαρία, Κουτσορινάκη Χριστίνα, Μπεμπλιδάκη Ιωάννα, Σκαλιδάκη Νεκτάριο    και Στάη Αλεξάνδρα και συντονίστριες Καθηγήτριες τις Νικολουδάκη Νίκη ? Φιλόλογο και Καλαϊτζάκη Ειρήνη ? Πληροφορικής. Το θέμα της εισήγησης είχε τίτλο «Βλέπω και μαθαίνω, παρατηρώ και ερευνώ? μια περιήγηση στο παρόν, ένα ταξίδι στο παρελθόν».

Επ? αφορμή της εργασίας επιχειρήθηκε μια περιδιάβαση στους δρόμους της ιστορίας για να μπορέσουν οι μαθητές να γνωρίσουν από κοντά ήρωες και να φωτιστούν ιστορικά γεγονότα που διαδραμάτισαν καθοριστικό ρόλο προκειμένου η Κρήτη να απελευθερωθεί και τελικά να ενωθεί με την Ελλάδα.

Ο σκοπός επιτεύχθηκε μέσα από την αξιοποίηση των ιστορικών πηγών, του αρχειακού υλικού, των βιβλίων και του Διαδικτύου αλλά και την αυτοψία και έρευνα των μαθητών σε ιστορικούς τόπους και μνημεία.

Παρουσιάστηκαν? η προτομή του Δασκαλογιάννη στην Ανώπολη Σφακίων, ο πύργος του γενίτσαρου Αληδάκη στον Εμπρόσνερο Αποκορώνου, το σπήλαιο της Κρυονερίδας στο Βαφέ Αποκορώνου, το φρούριο Παλαιόκαστρο στη θέση της αρχαίας Απτέρας, το Φραγκοκάστελο ανατολικά της Χώρας των Σφακίων, ο «κήπος των ηρώων» - ένα μνημείο για τη Μεταπολιτευτική Επανάσταση στο Βάμο και η προτομή του καπετάν Βάρδα στο χωριό Ασκύφου Σφακίων.

Συμπερασματικά και μέσα από την περιήγηση στις ανατολικές επαρχίες του νομού Χανίων δόθηκε η δυνατότητα στους μαθητές να παρατηρήσουν και να θαυμάσουν τα μνημεία που μαρτυρούν τους αγώνες κατά των Τούρκων και την απόδοση τιμής σε όσους θυσιάστηκαν στους αγώνες αυτούς και επιπλέον να γνωρίσουν την ιστορία του τόπου τους.

Τέλος οι μαθητές συνειδητοποίησαν πόσο αίμα έχει χυθεί και πόσες επαναστάσεις και θυσίες χρειάστηκαν για την πολύποθη Ένωση με τη μητέρα Ελλάδα.

Οι Καθηγήτριες

Νικολουδάκη Νίκη - Φιλόλογος