Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Αθλητικές Πραγματοποιήθηκε η 1η ομιλία του κύκλου ομιλιών της σχολικής χρονιάς 2013-14.

Πραγματοποιήθηκε η 1η ομιλία του κύκλου ομιλιών της σχολικής χρονιάς 2013-14.

Στις 14 Νοεμβρίου 2013, μίλησαν στους μαθητές της Α΄ τάξης οι κ.κ. Αλοδιανάκης Γεώργιος, Πρόεδρος του συλλόγου δρομέων υγείας Χανίων και Πενταγιώτης Ιωάννης, Γραμματέας του ίδιου συλλόγου. Το θέμα της ομιλίας τους σχετίστηκε με τον φιλανθρωπικό αγώνα του Υπεραθλητή -  Υπερμαραθωνοδρόμου Γιάννη Κούρου που έτρεξε τη διαδρομή από Σφακιά στα Χανιά και ήταν το παρακάτω. « Η σημασία του να ασχολούμαστε με τον αθλητισμό και με το νου μας. Το παράδειγμα του Υπερμαραθωνοδρόμου Γιάννη Κούρου ». Οι μικροί μαθητές μας εντυπωσιάστηκαν από την ομιλία αυτή και ασφαλώς από τις αθλητικές επιδόσεις του Υπεραθλητή Γιάννη Κούρου, που καταφέρνει να τρέχει με τόσο μεγάλη αυτοσυγκέντρωση, τόσο μεγάλες αποστάσεις και έκαναν πάρα πολλές ερωτήσεις στους δύο ομιλητές οι οποίοι αναφέρθηκαν, επίσης, στην άμεση σχέση που έχει ο αθλητισμός με την υγεία και τη μεγάλη ανάγκη να αθλούμαστε και εάν είναι δυνατό και με το νου μας.