Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Κοινωνικές Τραγούδι στη μνήμη του μαθητή Φίλιππου Μαρκάκη.

Τραγούδι στη μνήμη του μαθητή Φίλιππου Μαρκάκη.

Ο άδικος χαμός του πρώην μαθητή και μέλους του «Μουσικού Εργαστηρίου» μας Φίλιππου Μαρκάκη, στάθηκε αφορμή έμπνευσης και δημιουργίας τραγουδιού που αφιερώνεται στη μνήμη του. Το τραγούδι "Oh Mama" (που βρίσκεται στο YouTube: http://www.youtube.com/watch?v=mTN7F0697qU) είναι μία ροκ μπαλάντα, με έντονη την παρουσία της ηλεκτρικής κιθάρας, που παραπέμπει στο αγαπημένο μουσικό όργανο του Φίλιππου. Τη μουσική συνέθεσε ο καθηγητής μας, Φυσικός, κ.Τίτος Σμυρνάκης, ιδρυτικό μέλος του μουσικού εργαστηρίου του σχολείου μας και τους στίχους έγραψε η Αγγελική (Άντζελα) Σταρόβa, η οποία και το τραγουδά.

Τα συγκινητικά λόγια του τραγουδιού και το είδος της μουσικής που άρεσε στον Φίλιππο, έχουν ήδη τύχη πολύ κολακευτικών σχολίων από την εκπαιδευτική κοινότητα.

alt

Μαθητές του Γυμνασίου και Λυκείου Βάμου, μέλη του Μουσικού Εργαστηρίου μαζί με τον αδικοχαμένο Φίλιππο.