Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις Παραλάβαμε από το Δασαρχείο Χανίων και φυτέψαμε στα παρτέρια του σχολείου μας, 60 φυτά.

Και φέτος, όπως κάθε χρόνο, ζητήσαμε από το Δασαρχείο Χανίων θαμνώδη φυτά για να φυτέψουμε στα παρτέρια του σχολείου μας. Το Δασαρχείο ανταποκρίθηκε με προθυμία στο αίτημά μας και μας διέθεσε 60 φυτά (δεντρολίβανα, ιβίσκους και πικροδάφνες), τα οποία φύτεψαν οι μαθητές των περιβαλλοντικών μας ομάδων σε διάφορα παρτέρια του σχολικού μας χώρου. Η φύτευση θάμνων στα παρτέρια μας τα τελευταία χρόνια αγγίζουν τον αριθμό των 240 περίπου και η διαδικασία φύτευσης και περιποίησής τους πραγματοποιείται από τους μαθητές μας, οι οποίοι συμμετέχουν με έκδηλη χαρά στη διαδικασία αυτή. Τους μαθητές μας παροτρύνουν να συμμετάσχουν στον συνεχή εμπλουτισμό του περιβάλλοντος χώρου με φυτά, ο Δ/ντής μας και αρκετοί καθηγητές μας, σαν μάθημα περιβαλλοντικής ευαισθησίας, ιδιαίτερα παροτρύνοντας τη συμμετοχή τους σε προγράμματα περιβαλλοντικής αγωγής, στο πλαίσιο των σχολικών δραστηριοτήτων.