Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Πραγματοποιήθηκε η 6η ομιλία του κύκλου ομιλιών της σχολικής χρονιάς 2013-14.

Πραγματοποιήθηκε η 6η ομιλία του κύκλου ομιλιών της σχολικής χρονιάς 2013-14.

Την Τετάρτη 26 Φεβρουαρίου 2014, πραγματοποιήθηκε η 6η ομιλία του κύκλου ομιλιών που γίνονται στο σχολείο μας, με ομιλητή τον Δρ. Αλέξανδρο Παπαδερό, πρώην Γενικό Διευθυντή της Ορθοδόξου Ακαδημίας Κρήτης με θέμα: Ορθόδοξος Ακαδημία Κρήτης, πρόγραμμα λόγου και τέχνης "Πρόσωπον προς πρόσωπον".

Ο κ. Αλέξανδρος Παπαδερός έκανε μία σύντομη παρουσίαση της Ορθοδόξου Ακαδημίας Κρήτης και των δραστηριοτήτων της και αναφέρθηκε σε μελλοντικές της δράσεις. Είναι αλήθεια ότι το πνευματικό της έργο είναι σπουδαίο και παγκοσμίως γνωστό, όπως είναι επίσης αλήθεια ότι η πνευματική, διοικητική και οργανωτική προσφορά του κ. Παπαδερού σ? αυτήν, όλα αυτά τα χρόνια, θεωρείται ανεκτίμητη.

Οι μαθητές της Γ΄ τάξης, τόσο ήσυχοι όσο ποτέ άλλοτε, παρακολούθησαν με μεγάλη προσοχή την ομιλία του και συμμετείχαν στη συζήτηση που προκάλεσε ο ομιλητής, αναφέροντας στοιχεία και παρουσιάζοντας έργα τέχνης, από ένα Διεθνές πρόγραμμα λόγου και τέχνης που διεξήχθη στην Ακαδημία με τίτλο: «Πρόσωπον προς πρόσωπον».

Αναφέρθηκε στην ανάγκη που έχουμε οι άνθρωποι να έχουμε πλησίον μας άλλους ανθρώπους και παρά το ότι οι ρυθμοί της ζωής και οι προκλήσεις της μας έχουν αποξενώσει, είναι στο χέρι μας να επανασυνδέσουμε και να αποκαταστήσουμε τις σχέσεις μας και να νιώσουμε έτσι δυνατοί να ανταπεξέλθουμε σε θέματα που μας περιτριγυρίζουν και μας πληγώνουν καθημερινά, όπως οι πόλεμοι, η υποβάθμιση του περιβάλλοντος, ο φυλετισμός και άλλα, αρκεί να κοιταχτούμε πρόσωπο με πρόσωπο και μαζί να συμπορευτούμε με αγάπη, ειρήνη και σύνεση στην αντιμετώπισή τους.

Πρότεινε επίσης να επισκεφτούμε την Ορθόδοξη Ακαδημία Κρήτης και να ξεναγηθούμε στις εγκαταστάσεις της, ακόμα και να παρουσιάσουμε συναυλία του Μουσικού μας Εργαστηρίου, πρόσκληση που έγινε αμέσως αποδεκτή από τον Διευθυντή του σχολείου μας κ. Περικλή Μαχαιρά.

03

Ο Διευθυντής μας, καθηγητές και μαθητές της Γ΄ τάξης, ακούν με πολύ προσοχή τον κ. Αλέξανδρο Παπαδερό.

04

Με γλαφυρότητα, αγάπη και πειθώ ο ομιλητής μάγεψε το ακροατήριό του.