Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Συμμετοχή του σχολείου μας στη γιορτή των Φυσικών επιστημών του Ε.Κ.Φ.Ε. Χανίων.

Το Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών (Ε.Κ.Φ.Ε.) της Δ.Δ.Ε. Χανίων πιστεύοντας στην αναγκαιότητα εκλαΐκευσης - σύνδεσης των Φυσικών Επιστημών με την κοινωνία, συνδιοργάνωσε με την Ένωση Ελλήνων Χημικών Π.Τ. Κρήτης και το Σύλλογο Φυσικών Χανίων, την εκδήλωση: «ΓΙΟΡΤΑΖΟΝΤΑΣ ΤΙΣ Φ.Ε. ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ, μια μέρα αφιερωμένη στις Φυσικές Επιστήμες».

Η ημέρα αυτή, ήταν το Σάββατο 29 Μαρτίου 2014, και μαθητές από Γυμνάσια του Νομού μας, μεταξύ των οποίων και το Γυμνάσιο Βάμου παρουσίασαν το πρωί στους συμμαθητές τους, αλλά και γενικότερα στο κοινό ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ. Οι μαθητές και οι μαθήτριες, σαν μικροί επιστήμονες, δίδαξαν και διδάχθηκαν σε ένα «Πανηγύρι» των Φυσικών Επιστημών συνδέοντας τις θεωρητικές γνώσεις τους με το «πραγματοποιώ», αποδεικνύοντας την αναγκαιότητα και την ομορφιά του πειραματισμού στην εμπέδωση της γνώσης.

Οι μαθητές του σχολείου μας Αρκολάκη Δήμητρα, Βουράκης Δημήτρης, Ζαννή Αφροδίτη, Ηλιοπούλου Νικολέτα, Καλλιβρετάκη Μαρία, Κουσκουμβεκάκη Ελένη, Περράκης Αντώνης, Ρεβελάκη Σοφία, Χαιρετάκη Ειρήνη και Χατζή Νικολέτα πραγματοποίησαν, με αρτιότητα και ευχέρεια που εντυπωσίασε το κοινό, πειράματα Φυσικής, Χημείας και Βιολογίας στον πολύ καλά οργανωμένο χώρο του Ε.Κ.Φ.Ε. Χανίων. Μαθητές διαφόρων σχολείων με τους καθηγητές τους των Φυσικών επιστημών και με τους γονείς τους, καθώς και καθηγητές Φυσικών επιστημών μόνοι τους παρακολούθησαν τα πειράματα των μαθητών όλων των σχολείων που έλαβαν μέρος και μοίραζαν συγχαρητήρια.

Οι δικοί μας μαθητές, με την άψογη ενημέρωσή τους από τους καθηγητές τους κα Καίτη Γκαγκαδέλη, Φυσικό και Υποδιευθύντρια του σχολείου μας και κ. Τίτο Σμυρνάκη, Φυσικό και Υπεύθυνο του Σχολικού Εργαστηρίου Φυσικών Επιστημών του σχολείου μας, πραγματοποίησαν τα δικά τους πειράματα, όπως αναφέρεται παραπάνω, με την άνεση εκείνη που προκύπτει από την πολύ καλή γνώση της θεωρίας και την εμπειρία από την προηγούμενη παρουσίαση των πειραμάτων αυτών σε συμμαθητές τους στο σχολείο μας.

Ο Διευθυντής μας κος Περικλής Μαχαιράς που παρευρέθηκε στο Ε.Κ.Φ.Ε. και παρακολούθησε την πραγματοποίηση των πειραμάτων των μαθητών μας, εντυπωσιάστηκε από την κατάρτιση, την ετοιμότητα και την ψυχραιμία τους και συγχάρηκε θερμά τους μαθητές μας και τους καθηγητές μας, τους ευχήθηκε καλή πρόοδο και στους καθηγητές καλή δύναμη και καλή συνέχεια στο σπουδαίο έργο που προσφέρουν στους μαθητές τους. Διατύπωσε, επίσης, την ευχή «να γίνει η σημερινή επιτυχία των μαθητών σας, παράδειγμα και σε άλλους άξιους καθηγητές που διαθέτει το σχολείο μας για αντίστοιχες πετυχημένες δράσεις με τους μαθητές τους».

Το απόγευμα η σκυτάλη δόθηκε στον Πανεπιστημιακό Δάσκαλο κ. Στέφανο Τραχανά και στο προσωπικό του ΕΚΦΕ και η γιορτή συνεχίστηκε με ομιλίες και εντυπωσιακά πειράματα. Έγινε επίσης η απονομή αναμνηστικών επαίνων σε όλους όσους συμμετείχαν στη διοργάνωση, πρώτα και κύρια στους μικρούς «επιστήμονες» μαθητές, στους υπεύθυνους καθηγητές τους και τέλος στους εθελοντές-βοηθούς καθηγητές, που με τον τρόπο τους βοήθησαν στην επιτυχία της διοργάνωσης.