Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις Οι μαθητές επιδεικνύουν πειράματα σε συμμαθητές τους.

Οι μαθητές επιδεικνύουν πειράματα σε συμμαθητές τους.

Μία νέα άποψη για τη διάχυση των γνώσεων στο σχολικό μας χώρο, άρχισε να υλοποιείται από την περυσινή σχολική χρονιά και συνεχίζεται και φέτος. Συγκεκριμένα πέρυσι οι μαθητές της Γ΄ τάξης, με την καθοδήγηση του καθηγητή τους Φυσικού κ. Τίτου Σμυρνάκη, παρουσίασαν πειράματα Φυσικής, Χημείας και Βιολογίας στους συμμαθητές τους με μεγάλη επιτυχία. Φέτος, η εμπειρία αυτή δειλά-δειλά μεταφέρθηκε στη Β΄ τάξη, στο μάθημα της Γεωλογίας - Γεωγραφίας και στο γνωστικό αντικείμενο «Μετεωρολογία - Κλιματολογία» του καθηγητή κ. Θοδωρή Παράσχου, καθώς επίσης στη Γ΄τάξη στα μαθήματα Φυσικής και Χημείας. Συγκεκριμένα οι μαθητές της Υποδιευθύντριας κας Καίτης Γκαγκαδέλη, Φυσικού και του Υπευθύνου του Σχολικού Εργαστηρίου Φυσικών Επιστημών κ. Τίτου Σμυρνάκη, Φυσικού, παρουσίασαν πειράματα στους συμμαθητές τους, στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας (αίθουσα Λαμπράκη), την Παρασκευή 21 Μαρτίου 2014.

Είναι πράγματι πολύ ενδιαφέρον να παρουσιάζουν οι μαθητές, το αντικείμενο του μαθήματος στους συμμαθητές τους, με απλά λόγια και αυτοπεποίθηση, διότι με αυτόν τον τρόπο τους πείθουν πως δεν είναι κάτι το ακατόρθωτο και πως εύκολα μπορούν να κάνουν κτήμα τους τη γνώση.

P3292129 A

P3292147 A