Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Πολιτιστικές Πραγματοποιήθηκε η 9η ομιλία του κύκλου ομιλιών της σχολικής χρονιάς 2013-14.

Πραγματοποιήθηκε η 9η ομιλία του κύκλου ομιλιών της σχολικής χρονιάς 2013-14.

Την Τρίτη 1η Απριλίου 2014 μίλησε στους μαθητές μας, της Α΄τάξης, ο καθηγητής Μουσικής του σχολείου μας κος Γιώργος Πογιατζής με θέμα: «Ο μουσικός ήχος και οι προεκτάσεις του». Ο κος Πογιατζής με έναν καταπληκτικό τρόπο παρουσίασης της ομιλίας του, εντυπωσίασε τους μικρούς μαθητές του και τους απέδειξε πόσα στοιχεία της ζωής μας σχετίζονται με τους ήχους. Αναφέρθηκε στους ήχους και την σχέση τους με τη σχολική ζωή και τα διάφορα μαθήματα και προκάλεσε τους μαθητές, με τον παιδαγωγικό τρόπο του, να συμμετέχουν δημιουργικά στην ομιλία του. Αναφέρθηκε επίσης στις προεκτάσεις του μουσικού ήχου σε σχέση με τα μουσικά όργανα και έδωσε γενικότερα πάρα πολλές πληροφορίες σχετικά με τους ήχους, που οι μαθητές μας δεν μπορούσαν να φανταστούν. Παρέθεσε αυθεντικά παραδείγματα χρησιμοποιώντας το βιολί και τεχνικά μέσα αναπαραγωγής ήχων, ομολογουμένως πολύ εντυπωσιακά. Το γεγονός όμως που ενθουσίασε μαθητές και καθηγητές ήταν η μίμηση ήχων (λαρυγγισμοί) από τον καθηγητή μας, που δεν ήταν δυνατό να ξεχωρίσει κανείς, από τους πραγματικούς ήχους, όπως ήταν οι ήχοι του αθλήματος πινγκ πονγκ, του μπάσκετ και άλλοι πολλοί.