Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις Συμμετοχή καθηγητή του σχολείου μας, σε δράση της Παιδικής Δημοτικής Βιβλιοθήκης Χανίων.

Καλοκαιρινές δραστηριότητες που σχετίζονται με το Γυμνάσιο Βάμου.

Συμμετοχή του καθηγητή του σχολείου μας κ. Τίτου Σμυρνάκη, φυσικού,

σε δράση της Παιδικής Δημοτικής Βιβλιοθήκης Χανίων.

(Άρθρο του Διευθυντή του Γυμνασίου μας κ. Περικλή Μαχαιρά)

Την Τετάρτη 23 Ιουλίου το βαλιτσάκι της φυσικής άνοιξε στην Παιδική Εφηβική - Βιβλιοθήκη Δημοτικού Κήπου Χανίων για ένα ταξίδι στον κόσμο της Φυσικής. Ένα ταξίδι για 45 παιδιά ηλικίας 7-12 ετών και συνοδοιπόρους τους εκπαιδευτικούς ? εμψυχωτές Τίτο Σμυρνάκη (Φυσικό - Καθηγητή του σχολείου μας) και Δέσποινα Τζιάκη (Εκπαιδευτικό - Νηπιαγωγό Α/θμιας Εκπαίδευσης).

Ένα ταξίδι στον κόσμο της φυσικής, των φυσικών επιστημών, των φυσικών φαινομένων όπως τα βιώνουμε στην καθημερινή μας ζωή. Τα παιδιά πειραματίστηκαν με το φως και το σκοτάδι, τις σκιές και τις ιδιότητες του φωτός. Την ανάλυση και τη σύνθεση των χρωμάτων του φωτός. Την ανάκλασή του στον καθρέπτη και τη δημιουργία του φανταστικού ειδώλου?.

Γνώρισαν την έννοια της ατμοσφαιρικής πίεσης, το εκκρεμές και την ταλάντωση, έπαιξαν με το ελατήριο και έμαθαν πως από μια ταλάντωση παράγονται κύματα και όλα αυτά συνδέθηκαν με την καθημερινή ζωή μέσα από παραδείγματα που ανέφεραν τα ίδια τα παιδιά.

Φως ? σκοτάδι, πραγματικό ? φανταστικό, φως τεχνητό ? φυσικό, και πολλές άλλες έννοιες της Φυσικής ζωντάνεψαν μπροστά στα μάτια των παιδιών στα πλαίσια του προγράμματος «Ότι κι αν σκέφτεσαι σκέψου το αντίθετο - Οι αντίθετοι κόσμοι συναντιούνται στις βιβλιοθήκες!? που πραγματοποιήθηκε από τη Δημοτική Βιβλιοθήκη Χανίων σε συνεργασία με το Future Library.

Η Δημοτική Βιβλιοθήκη Χανίων ευχαρίστησε θερμά τους εθελοντές των προγραμμάτων για την πολύτιμη προσφορά τους και προφανώς η Διεύθυνση του σχολείου μας συγχάρηκε τον καθηγητή μας κ. Τίτο Σμυρνάκη για την εθελοντική του συμμετοχή στην πρωτοποριακή αυτή προσπάθεια της Βιβλιοθήκης του Δήμου Χανίων, με την οποία απλώς επιβεβαιώνει τις εξαιρετικές επιστημονικές γνώσεις του στη Φυσική και ιδιαίτερα στην πειραματική Φυσική, τον θαυμάσιο χαρακτήρα του και την πεποίθησή του ότι η πρόσβαση στη γνώση πρέπει να είναι ελεύθερη και προσιτή σε κάθε ηλικία.

bibliothiki01

bibliothiki02