Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Ημερίδες - Διημερίδες - Σεμινάρια - Συνέδρια, που παρακολούθησαν Καθηγητές το σχολικό έτος 2013-14

Ημερίδες - Διημερίδες - Σεμινάρια - Συνέδρια κλπ. που παρακολούθησαν Καθηγητές του Γυμνασίου Βάμου κατά το τρέχον σχολικό έτος 2014-15

Από την αρχή της φετινής σχολικής χρονιάς και έως σήμερα, πολλοί καθηγητές του σχολείου μας (όπως πέρυσι) παρακολούθησαν διάφορα Συνέδρια, Επιμορφωτικά Προγράμματα, Σεμινάρια, Διημερίδες και Ημερίδες. Το ενδιαφέρον των καθηγητών μας να συμπληρώσουν, να βελτιώσουν ή και να επικαιροποιήσουν τις γνώσεις τους, σε διάφορα ανά ειδικότητα θέματα, είναι πολύ μεγάλο και ταυτόχρονα λειτουργεί θετικά προς την κατεύθυνση της πληρέστερης εκπαίδευσης των μαθητών μας. Από την αρχή, λοιπόν, της φετινής σχολικής χρονιάς επιμορφώθηκαν οι παρακάτω καθηγητές.

? Γιώργος Καραμπάς.

- Παρακολούθησε Πενθήμερο ετήσιο Συνέδριο με θέματα: «Καλλιτεχνικής Παιδείας και Εργαστηριακών Εφαρμογών». Διοργάνωση: Ένωση Καθηγητών Καλλιτεχνικών Μαθημάτων.

? Ειρήνη Καλαϊτζάκη.

- Παρακολούθησε Επιμορφωτική Ημερίδα Καθηγητών Πληροφορικής με θέματα: «α) Προγράμματα σπουδών, Προγραμματισμός ύλης, Διδακτική της Πληροφορικής, β) Σχεδιασμός, υλοποίηση και παρουσίαση διδακτικών σεναρίων και γ) Αξιοποίηση ελεύθερου λογισμικού». Διοργάνωση: Γιώργος Γώγουλος, Σχολικός Σύμβουλος Πληροφορικής Χανίων.

- Παρακολούθησε την Ημερίδα «Ιστορία της Εκπαίδευσης στην Κρήτη» που διοργανώθηκε στο πλαίσιο εορτασμού των 100 χρόνων (1914-2014) εκπαιδευτικής μετάβασης από τη νομοθεσία της Κρητικής Πολιτείας στη νομοθεσία του Ελληνικού Κράτους και ?

- ? Εισηγήθηκε σ? αυτήν, αναπτύσσοντας το θέμα: «Γυμνάσιο Βάμου, ερευνούμε το χθες και οραματιζόμαστε το αύριο». Διοργάνωση: Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης Χανίων.

- Παρακολούθησε το Διήμερο συνέδριο με θέμα: «Σχολικός Εκφοβισμός: Πρόληψη και Αντιμετώπιση του Φαινομένου». Διοργάνωση: Εταιρεία Προστασίας Ανηλίκων Χανίων, Ν.Π.Δ.Δ. εποπτευόμενο από το Υπουργείο Δικαιοσύνης.

? Σοφία Εφραιμίδου.

- Παρακολούθησε την Διημερίδα για Εκπ/κούς Αγγλικής, Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης με θέμα: «Επιμόρφωση Καθηγητών Αγγλικής Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης». Διοργάνωση: Στέλλα Πλάτσκου, Σχολική Σύμβουλος καθηγητών Αγγλικής Χανίων.

? Μάχη Κουφογιώργου.

? Νίκη Νικολουδάκη.

- Παρακολούθησε την Ημερίδα για φιλολόγους Γυμνασίων, Λυκείων και ΕΠΑΛ των Χανίων με θέμα: «Καινοτόμες και καλές πρακτικές στη διδασκαλία των φιλολογικών μαθημάτων». Διοργάνωση: Παναγιώτης Παρασκευάς και Ιωάννα Ραμουτσάκη, Σχολικοί Σύμβουλοι Φιλολόγων Χανίων.

? Τίτος Σμυρνάκης

- Παρακολούθησε Εσπερίδα με θέμα: «Τα Νέα Αναλυτικά Προγράμματα Σπουδών Φυσικών Επιστημών σε ένα Γυμνάσιο που αλλάζει: προκλήσεις, σχέδια και υποστήριξη». Διοργάνωση: Μαρία Καλαθάκη, Σχολική Σύμβουλος Καθηγητών Φυσικών Επιστημών Δυτικής Κρήτης.

- Παρακολούθησε Επιμορφωτική συνάντηση στο Ε.Κ.Φ.Ε. Χανίων με θέμα: Τα λογισμικά Χημείας και τα νέα Αναλυτικά Προγράμματα Σπουδών. Διοργάνωση: Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών Χανίων.

? Αθηνά Ρουτζάκη

- Παρακολούθησε Εκπαιδευτικό - Επιμορφωτικό Πρόγραμμα με θέμα: «Αξιολόγηση των Πιλοτικών Προγραμμάτων Σπουδών Φυσικών Επιστημών στα Γυμνάσια». Διοργάνωση: Μαρία Καλαθάκη, Σχολική Σύμβουλος καθηγητών Φυσικών Επιστημών Χανίων.

? Περικλής Μαχαιράς.

- Παρακολούθησε Εσπερίδα με θέμα: «Τα Νέα Αναλυτικά Προγράμματα Σπουδών Φυσικών Επιστημών σε ένα Γυμνάσιο που αλλάζει: προκλήσεις, σχέδια και υποστήριξη» και ?

- ? Εισηγήθηκε σ? αυτήν, αναπτύσσοντας το θέμα: «Τα σχολεία ως χώροι υποδοχής και υποστήριξης των αλλαγών των Προγραμμάτων Σπουδών». Διοργάνωση: Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης Ρεθύμνου και Μαρία Καλαθάκη, Σχολική Σύμβουλος Καθηγητών Φυσικών Επιστημών Δυτικής Κρήτης.

- Παρακολούθησε Ημερίδα - Επιμορφωτική συνάντηση Διευθυντών Σχολικών Μονάδων Δ/θμιας Εκπαίδευσης Χανίων με θέμα: «Ενημέρωση διευθυντών σε διοικητικά και εκπαιδευτικά θέματα». Διοργάνωση: Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης Χανίων και Γραφείο Σχολικών Συμβούλων Χανίων.

- Παρακολούθησε το Τριήμερο «3ο Συνέδριο Διευθυντών Μέσης Εκπαίδευσης Κύπρου» με θέμα: «Ηθική και Δημοκρατία για μια Αειφόρο Σχολική Ηγεσία» που διεξήχθη στην Λεμεσό της Κύπρου, υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας της Κύπρου και ?

- ? Εισηγήθηκε σ? αυτό, αναπτύσσοντας το θέμα: «Η εμπειρία της αναβάθμισης ενός παρηκμασμένου επαρχιακού σχολείου, με ήθος, φαντασία, ενεργοποίηση των διδασκόντων και περιβαλλοντική συνείδηση». Διοργάνωση: Σύνδεσμος Ελλήνων Διευθυντών Μέσης Εκπαίδευσης Κύπρου (ΣΕΔΜΕΚ) και Περιφερειακή Διεύθυνση Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης Κρήτης.

- Παρακολούθησε το Διήμερο Συνέδριο με θέμα: «Σχολικός Εκφοβισμός: Πρόληψη και Αντιμετώπιση του Φαινομένου». Διοργάνωση: Εταιρεία Προστασίας Ανηλίκων Χανίων, Ν.Π.Δ.Δ. εποπτευόμενο από το Υπουργείο Δικαιοσύνης.

- Παρακολούθησε συμπόσιο με θέμα: «Στοχασμός και αναστοχασμός, από τη συμμετοχή μας στο Συνέδριο ?Ηθική και Δημοκρατία για μια Αειφόρο σχολική Ηγεσία? που έγινε 22-24 Οκτωβρίου 2014 στην Κύπρο με συνδιοργάνωση της Περιφερειακής Διεύθυνσης Π/θμιας & Δ/θμιας Εκπαίδευσης Κρήτης και του Συνδέσμου Ελλήνων Διευθυντών Μέσης Εκπαίδευσης Κύπρου». Διοργάνωση: κα Μαρία Καλαθάκη, σχολική Σύμβουλος καθηγητών Φυσικών Επιστημών Δυτικής Κρήτης.

? Όλοι οι καθηγητές του σχολείου μας παρακολούθησαν το δεύτερο μέρος της ενδοσχολικής μας επιμόρφωσης με θέμα: «Η ομαδοσυνεργατική μέθοδος διδασκαλίας και η εφαρμογή της». Το πρώτο μέρος το είχαν παρακολουθήσει την περυσινή σχολική χρονιά. Την ενδοσχολική επιμόρφωση των καθηγητών μας επιμελήθηκε η σχολική σύμβουλος των καθηγητών Φυσικών Επιστημών Δυτικής Κρήτης και έχουσα την παιδαγωγική ευθύνη του Γυμνασίου Βάμου, Βιολόγος κα Μαρία Καλαθάκη.