Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Το « Ίδρυμα Λαμπράκη» μας έκανε την τιμή να φιλοξενεί την Ιστοσελίδα μας.

Το « Ίδρυμα Λαμπράκη» μας έκανε την τιμή να φιλοξενεί την Ιστοσελίδα μας.

Το σχολείο μας επιλέχτηκε και από 8-01-2014 παρουσιάζεται στην ιστοσελίδα e-paideia.net του «Ιδρύματος Λαμπράκη», που είναι ένας μη κερδοσκοπικός οργανισμός με κοινωφελή αποστολή και ιδρύθηκε το 1991. Έχει καθιερωθεί ως φορέας δημιουργικών παρεμβάσεων στην Ελλάδα με διεθνή απήχηση, προσφέροντας έργο σε τομείς υψηλής προτεραιότητας, όπως είναι η Εκπαίδευση, ο Πολιτισμός, το Περιβάλλον, η ανάπτυξη του Ανθρώπινου Δυναμικού και η γενικότερη Ανάπτυξη. Στην Ελλάδα, το Ίδρυμα Λαμπράκη εισηγήθηκε και υποστήριξε το 2006, τη « Μορφωτική Πρωτοβουλία », που είχε ως στόχο την ποιοτική αναβάθμιση της Παιδείας και τη διασφάλιση ίσων και δημιουργικών ευκαιριών στη μάθηση και την απασχόληση και υλοποιήθηκε με την σύμπραξη γνωστών Ιδρυμάτων.

Παράλληλα, το Ίδρυμα Λαμπράκη έχει αναπτύξει και συντηρεί τον κόμβο e-paideia.net, που σχεδιάσθηκε για να απαντήσει στις σύγχρονες ανάγκες της ελληνικής εκπαιδευτικής κοινότητας. Η επιλογή της παρουσίασης του Γυμνασίου Βάμου (μέσω της ιστοσελίδας του) σχετίζεται με την αναγνώριση της συνολικής δράσης μας προς την κατεύθυνση της προσφοράς, προς τους μαθητές μας, ευκαιριών για ανάπτυξη: α) των εγκυκλοπαιδικών γνώσεών τους και ιδιαίτερα των γνώσεών τους σε θέματα τοπικής ιστορίας, β) των περιβαλλοντικών τους ευαισθησιών, γ) του πολιτιστικού επιπέδου τους, δ) του αθλητικού πνεύματος που τους διακρίνει και ε) της κοινωνικοποίησής τους, με δράσεις όπως: διακεκριμένες ομιλίες, συμμετοχή σε προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων (με έμφαση στη μουσική, το περιβάλλον και τον μαθητικό τύπο), παρακολούθηση θεατρικών παραστάσεων καθώς και με παιδαγωγικά στοχευμένες εκδρομές και επιμορφωτικούς περιπάτους.

Σε κοινή συνάντηση του Προέδρου του Διοικητικού Συμβουλίου του Ιδρύματος Λαμπράκη κ. Μανόλη Σαββίδη, της Διευθύντριας του Ιδρύματος κας Σεβαστής ? Σοφίας Ανθοπούλου και του Διευθυντή μας κ. Περικλή Μαχαιρά, έγιναν οι πρώτες συζητήσεις και τέθηκαν τα θεμέλια της συνεργασίας του Ιδρύματος με το Γυμνάσιο Βάμου, που θα ξεκινήσει όταν ολοκληρωθεί ο σχεδιασμός των κοινών δράσεων και θα στοχεύει στην προσφορά ευκαιριών προς τους μαθητές μας για την επιπλέον καλλιέργεια και εκπαίδευσή τους σε διάφορους τομείς.