Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Κοινωνικές Ψηφίστηκε η ονομασία του σχολείου μας σε «Λαμπράκειο Γυμνάσιο Βάμου».

Ψηφίστηκε η ονομασία του σχολείου μας σε «Λαμπράκειο Γυμνάσιο Βάμου».

Εδώ και πολλά χρόνια το σχολείο μας ονομαζόταν «Λαμπράκειο Γυμνάσιο Βάμου» προς τιμή του Δημητρίου Λαμπράκη που καταγόταν από τον Βάμο και είχε βοηθήσει το σχολείο μας ποικιλοτρόπως. Όμως από μία παράληψη που έγινε πριν από πολλά χρόνια, δεν είχε ονομαστεί με Υπουργική απόφαση. Αφού το εντοπίσαμε, ο Διευθυντής μας κ. Περικλής Μαχαιράς άρχισε από την αρχή τις διαδικασίες με αποφάσεις του Συλλόγου Διδασκόντων και του Σχολικού Συμβουλίου και εισηγήθηκε στο Δημοτικό Συμβούλιο τις παραπάνω αποφάσεις, ο Αντιδήμαρχος και Πρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης του Δήμου Αποκορώνου κ. Λεωνίδας Λιμαντζάκης.

Το Δημοτικό Συμβούλιο τελικά με ψήφους 21 ? 1 υπερψήφισε την πρόταση του συλλόγου διδασκόντων του Γυμνασίου Βάμου για ονομασία του σχολείου σε «Λαμπράκειο Γυμνάσιο Βάμου» και προώθησε την απόφασή του στην Περιφέρεια Κρήτης, η οποία θα το στείλει στο Υπουργείο Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων, για την λήψη της τελικής απόφασης.

lambrakio2015