ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ "ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΜΑΡΙΩΤΑΚΗΣ"

Σε μια σεμνή τελετή την παραμονή της εθνικής επετείου της 28ης Οκτωβρίου, τιμήθηκε στο Γυμνάσιο-Λύκειο Βάμου η μνήμη του αείμνηστου ΛυκειάρχηΜιχάλης Καμαριωτάκης Μιχάλη Καμαριωτάκη. Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης επιδόθηκε από την οικογένεια του εκλιπόντος η ετήσια υποτροφία "Μιχάλης Καμαριωτάκης" των 1000 ΕΥΡΩ, στη Μαυρομανωλάκη Δέσποινα η οποία πέτυχε στη σχολή Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών. Η υποτροφία αυτή θεσπίστηκε από την οικογένεια Καμαριωτάκη να δίνεται κάθε χρόνο στον πρώτο μαθητή ή μαθήτρια της Θεωρητικής Κατεύθυνσης του Ενιαίου Λυκείου Βάμου. Ακολούθησαν τα αποκαλυπτήρια πλάκας στο κλειστό Γυμναστήριο το οποίο μετά από πρόταση των δύο σχολείων και απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου Βάμου φέρει το όνομα του αείμνηστου Μιχάλη Καμαριωτάκη.

Κατά τη διάρκεια της, η μαθήτρια της Γ' τάξης του Γυμνασίου Καπαρουδάκη Κατερίνα διάβασε λόγια γραμμένα από την ίδια αφιερωμένα στη μνήμη του αείμνηστου Δασκάλου.

Στον κύριο Μιχάλη

Δεν ήσουν στολίδι μόνο στην Κάινα το χωριό σου, Γυμναστήριο

δεν ήσουν κόσμημα μόνο στου Αποκόρωνα την επαρχία,

δεν ήταν περήφανοι μόνο όσοι ανήκουν στο κλάδο το δικό σου,

ήταν η ίδια η Κρήτη περήφανη που βγάζει ανθρώπους με τη δική σου αξία.

Είχες τον τρόπο να κερδίζεις σεβασμό και αγάπη,

το μεγαλείο της ψυχής σου το γνώριζαν μικροί και μεγάλοι.

Πονέσαμε όλοι που έφυγες απ' της καρδιάς μας τα βάθη

που λείπεις και σήμερα από τη γιορτή μας,

αγαπημένε μας κύριε Μιχάλη.

Τα λόγια σου νερό αθάνατο από κρυστάλλινη βρύση

που εμείς τα παιδιά το ρουφούσαμε σαν διψασμένο λουλούδι.

Είν' η μορφή σου χαραγμένη στη σκέψη μας και ποτέ δεν θα σβήσει.

Κύριε Μιχάλη το όνομα σου θα το πάρουν τα πουλιά να το κάνουν τραγούδι.