ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΕ

ΓΥΜΝΑΣΙΟ! Μια λέξη, χιλιάδες αναμνήσεις που είναι αδύνατο να χωρέσουν σε μια σελίδα χαρτί. Γέλια, ξεφωνητά, αρκετά αστεία μα και άγχος. Τόσα συναισθήματα σε ένα μικρό χρονικό διάστημα. Όλα αυτά βοηθούν στη σύνθεση ενός πολύχρωμου πίνακα που αντιπροσωπεύει απόλυτα τα γυμνασιακά χρόνια κάθε παιδιού.

Κάθε αρχή και δύσκολη, λέει ο σοφός λαός και το μυαλό τρέχει πίσω στον πρώτο χρόνο στο Γυμνάσιο. Στην ηλικία των 12 ετών που είμαστε αναγκασμένοι να αλλάξουμε σχολικό περιβάλλον και να περάσουμε λέει από την παιδική ηλικία στην προεφηβική. Προσπαθώντας σιγά-σιγά να συνηθίσουμε τις μεγάλες για ' μας αλλαγές, δημιουργήσαμε νέες παρέες και μαζί έναν καινούργιο χαρακτήρα. Με τούτα και με τ' άλλα έφτασε χωρίς να το καταλάβουμε το τέλος της χρονιάς που ίσως συνέβαλε στο πρώτο βήμα προς την ωριμότητα.

Ένα ξέγνοιαστο καλοκαίρι και επιτέλους η Β' Γυμνασίου. Μια, φαινομενικά τουλάχιστον, πιο άνετη χρονιά άρχισε. Είχαμε βλέπετε συνηθίσει στον καινούργιο τρόπο διδασκαλίας και τώρα πια προσπαθούσαμε να «ζήσουμε» τη σχολική ζωή. Τα μαθήματα είχαν δυσκολέψει αλλά αυτό περνούσε σε δεύτερη μοίρα. Νιώθαμε ότι όλα ήταν δικά μας και η ζωή μας άνηκε εξ' ολοκλήρου.

Το τελευταίο κομμάτι του κύκλου των γυμνασιακών μας χρόνων ήταν ίσως και το πιο σημαντικό. Ένα συνονθύλευμα συναισθημάτων και σκέψεων φώλιασαν στην καρδιά μας και το μυαλό μας, δίνοντας αφορμή για μια πιο ώριμη αντιμετώπιση των καταστάσεων. Νιώσαμε στενοχώρια και αισθανθήκαμε φόβο, μη γνωρίζοντας τι επρόκειτο να συναντήσουμε.

Κάθε στιγμή ήταν μοναδική. Καθένα από τα αστεία που σκαρώναμε, τα γέλια και τα δάκρυα που στόλιζαν τις εικόνες των σχολικών μας ημερών έμειναν για πάντα χαραγμένα μέσα μας. Διαλλείματα γεμάτα χαρά και ξεγνοιασιά έδωσαν τη θέση τους σε μια νέα χρονιά με περίσσια ανησυχία και άγχος, αφήνοντας σε δεύτερη θέση τις αναμνήσεις των αγαπημένων συμμαθητών και καθηγητών που αφήσαμε πίσω.

Τραβήξαμε έναν άλλο δρόμο. Συνέχεια του προηγούμενου, με συντροφιά μας τον πίνακα των αναμνήσεων και των συναισθημάτων των Γυμνασιακών μας χρόνων.

Η συντακτική επιτροπή των 2 προηγούμενων φύλλων

Πισσαδάκη Αιμιλία