ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΑΘΛΗΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΕΚΤΟΣ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Τα τελευταία χρόνια ύστερα από πρωτοβουλία γονέων και τη βοήθεια του αθλητικού Συλλόγου ΚΥΔΩΝ, λειτουργούν και στο Βάμο τμήματα στίβου για τους μαθητές του Δημοτικού και του Γυμνασίου. Έτσι δίνεται η ευκαιρία στα παιδιά της περιοχής μας να ασχοληθούν με τον αθλητισμό και έξω από το σχολείο.

Στις μέρες μας όλο και περισσότεροι κατανοούν την αξία της άθλησης καθώς αποτελεί μια από τις πιο ωφέλιμες και ευχάριστες δραστηριότητες του ανθρώπου. Είναι ψυχαγωγία που ξεκουράζει και ταυτόχρονα συντελεί στη σωματική, πνευματική και ψυχική υγεία καθώς και στην ηθική καλλιέργεια. Βοηθάει επίσης τον έφηβο να ενταχθεί ομαλά στην κοινωνία Μέσα από τα αγωνίσματα αναπτύσσει την κρίση, την αντίληψή του, καλλιεργεί κοινωνικές αρετές όπως το σεβασμό και την εκτίμηση ακόμα και προς τον αντίπαλο, τη συνεργασία, την ευγενή άμιλλα. Οι αθλητικές δραστηριότητες οπλίζουν με ψυχικό σθένος τα παιδιά και τους έφηβους, με υπομονή και επιμονή, τους μαθαίνουν να βάζουν στόχους και τα απομακρύνουν από νόθες μορφές ψυχαγωγίας και κοινωνικά προβλήματα Ο αθλητισμός συμφιλιώνει τους λαούς. Η διοργάνωση αθλητικών αγώνων δίνει την ευκαιρία σε άτομα και λαούς να επικοινωνήσουν χωρίς τις προκαταλήψεις που οδηγούν στο φανατισμό.

Η συνεργασία λοιπόν των γονιών με τον Α.Ο. ΚΥΔΩΝ στοχεύει στα παραπάνω και δίνει την ευκαιρία σε παιδιά που είναι κάπως απομακρυσμένα από την πόλη να ψυχαγωγηθούν, να δοκιμάσουν τις αντοχές τους, να ξεκουραστούν από τα μαθήματά τους, να συναγωνιστούν σε διάφορα ομαδικά παιχνίδια και αγωνίσματα. Το Γυμναστήριο του Βάμου γεμίζει από τις χαρούμενες φωνές των παιδιών καθώς παίζουν μπάσκετ, βόλεϊ, πινγκ- πονγκ, ποδόσφαιρο, χάντμπολ, και συμμετέχουν σε διάφορα αγωνίσματα του στίβου.. Η χαρά τους είναι ακόμα μεγαλύτερη όταν λαμβάνουν μέρος σε αγώνες στα Χανιά ή σε άλλες πόλεις.

Εκτός από τον αθλητισμό, άλλη δημιουργική απασχόληση των νέων της περιοχής είναι η εκμάθηση παραδοσιακών κρητικών χορών από τον χορευτικό όμιλο «ΤΑ ΣΦΑΚΙΑ». Ο κ. Σήφης Παπασηφάκης γνωρίζοντας τη μεγάλη σημασία της Παράδοσης και τη μεγάλη βοήθεια που μπορεί να προσφέρει στους νέους, δίνει την ευκαιρία σε μικρά και μεγάλα παιδιά της περιοχής να μάθουν κρητικούς χορούς.

Ο χορός, μια από τις αρχαιότερες μορφές της καλλιτεχνικής έκφρασης του ανθρώπου, που συνοδεύει σημαντικές εκδηλώσεις της καθημερινής ζωής, λατρευτικές, γιορταστικές, πένθιμες και άλλες, βοηθάει τους νέους να εξωτερικεύσουν τα συναισθήματά τους, να επικοινωνήσουν, να χαλαρώσουν και να εκτονωθούν. Εκτός όμως από τα παραπάνω, οι μαθητές μας από μικρή ηλικία γίνονται γνώστες, φορείς και συνεχιστές της παράδοσης και ειδικότερα ενός ισχυρού εθίμου της περιοχής μας. Από το παρελθόν αντλούν δύναμη και ερείσματα για να αντιμετωπίσουν την αλλοτρίωση και τα πολλά προβλήματα που απειλούν τη ζωή τους σήμερα. Όπως λέει και ο ποιητής:

Λαός χωρίς παράδοση

παιδί χωρίς μητέρα

δέντρο χωρίς τσι ρίζες του

δε ζει ούτε μια μέρα.

Μποτωνάκη Κλαίρη