Η ΖΑΒΟΛΙΑ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ

Από τα ρεβίθια στην… τρίλιζα και από το Χ.Ο.Χ στο …κινητό

Η πολλή δουλειά, λένε, τρώει τον αφέντη γεγονός που το επιβεβαίωνε αλλά και το επιβεβαιώνει καθημερινά ο μαθητής, διασκεδάζοντας ακόμα και σε μικρά χρονικά διαστήματα. Καταφέρνει να κάνει αυτά τα διαλείμματα τόσο ευχάριστα ώστε να χαίρονται όλοι εκτός…από έναν κάθε φορά.

Πάνε χρόνια που η πιο γνωστή ζαβολιά ήταν αυτή, που στην ουσία συνέφερε μόνο το μπακάλη! Η πλάτη του καθηγητή γύριζε στον πίνακα και τα στραγάλια έπεφταν βροχή, με αποτέλεσμα να μεγαλώνει συνεχώς η λίστα με τις ποινές των 4 ημερών. «ΕΡΡΙΠΤΟΝ ΣΤΡΑΓΑΛΙΑ» ήταν η σύντομη αιτιολόγηση.

Τα χρόνια πέρασαν, οι πρωταγωνιστές άλλαξαν, το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο με μικρές διαφορές. Η ίδια πάλι πλάτη, μόνο που τώρα την κοσμεί ένα λευκό χαρτάκι. «ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΤΕΔΑΦΙΖΕΤΑΙ»! Από πίσω παιδιά να χαχανίζουν και να γιορτάζουν τη νίκη τους παίζοντας S . O . S . και Χ.Ο.Χ. Η τιμωρία σπανιότερη στις ζαβολιές αυτές, μιας και ο «δράστης» ήξερε καλά να κρύβεται. Αν ήταν άτυχος, οι μέρες μετρούσαν 3 εκτός σχολείου.

Σήμερα τα πράγματα άλλαξαν και ακολούθησαν την εξέλιξη της εποχής. Από τα στραγάλια του μπακάλη της μιας δραχμής, φτάσαμε στα κινητά πολυτελείας. Σύνηθες φαινόμενο αυτής της σύγχρονης τρέλας, το κουδούνισμα στην τάξη, που έχει σκοπό να νευριάσει πάλι τον γνωστό…ύποπτο. Όμως, όσο ενοχλητικό και αν είναι αυτό το κουδούνισμα, η τιμωρία μόλις που θα γίνει αισθητή. Επίπληξη και στη χειρότερη των περιπτώσεων «κατάσχεση» ολιγοήμερη.

Στο μέλλον ο «δράστης» της πλάκας δεν θα είναι καν ορατός. Η ζαβολιά θα γίνεται από το σπίτι. Απλά με το πάτημα ενός τηλεκοντρόλ…………………………………

Σφυρή Ελένη