Η 1η ΓΙΟΡΤΗ ΜΑΣ?

Στις 26 Οκτωβρίου του 2012 πραγματοποιήθηκε η γιορτή του σχολείου μας με αφορμή την εθνική επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940. Μπορεί η συγκεκριμένη γιορτή να είναι καθιερωμένη, στο σχολείο μας ωστόσο, οργανώθηκε (όπως και πέρυσι) με ασυνήθιστο τρόπο. Τρεις παράλληλες εκδηλώσεις έλαβαν χώρα σε τρεις διαφορετικές αίθουσες, εφοδιασμένες με τα κατάλληλα οπτικοακουστικά μέσα, ώστε απερίσπαστη η κάθε τάξη του σχολείου να προσηλωθεί στην εκδήλωση, να καταστούν πιο εύληπτα τα μηνύματά της και τελικά να επιτευχθεί το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Προς αυτή την κατεύθυνση συνέβαλε αποφασιστικά η πρόταση του Διευθυντή μας για τον συγκεκριμένο τρόπο παρουσίασης, η υπεύθυνη για την οργάνωση και παρουσίαση της γιορτής κυρία Κουφογιώργου Μάχη, καθηγήτρια Αγγλικής Φιλολογίας, καθώς και όσοι άλλοι καθηγητές συνεργάστηκαν μαζί της.

Μετά το τέλος του εκπαιδευτικού μέρους της γιορτής, σειρά είχε το μουσικό μέρος στην αίθουσα εκδηλώσεων του Γυμνασίου Βάμου με τη συνεργασία του καθηγητή μουσικής κυρίου Γιώργου Πογιατζή και του καθηγητή Φυσικής κ. Τίτου Σμυρνάκη. Για μια ακόμη φορά η χορωδία του σχολείου μας, μας χάρισε μοναδικές στιγμές συνοδευόμενη από τους καθηγητές Γιώργο Πογιατζή στο βιολί και Τίτο Σμυρνάκη στην κιθάρα,. Η εμπλουτισμένη με νέα μέλη χορωδία, αποτελούμενη από είκοσι τρία παιδιά, καθώς και η χαρισματική μαθήτρια της Β΄ γυμνασίου Νικολέτα Χατζή ερμήνευσαν ευρηματικές διασκευές πάνω σε γνωστές μελωδίες του Μάνου Λοΐζου και του Μίκη Θεοδωράκη. Η αρμονικά δεμένη χορωδία και η σόλο ερμηνεία της Νικολέτας Χατζή προκάλεσαν χαρά και συγκίνηση και απέσπασαν το θερμό χειροκρότημα του φιλόμουσου μαθητικού μας κοινού.

DSC00659a