Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Επιστημονικές Συνεργασία με το «Γεωδυναμικό Ινστιτούτο» του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών

Συνεργασία με το «Γεωδυναμικό Ινστιτούτο» του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών

Το σχολείο μας αρχίζει μία πολύπλευρη συνεργασία με το «Γεωδυναμικό Ινστιτούτο» του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών, με την ευκαιρία της συνύπαρξης του σεισμογράφου του με τον σχολικό μας χώρο. Για το λόγο αυτό έχουν προχωρήσει οι συζητήσεις μεταξύ του Διευθυντή του σχολείου μας κ. Περικλή Μαχαιρά με στελέχη του Γεωδυναμικού Ινστιτούτου όπως με :

- τον Διευθυντή Ερευνών, Σεισμολόγο Δρ. Νικόλαο Μελή,

- τον επίσης Διευθυντή Ερευνών, Σεισμολόγο Δρ. Ιωάννη Καλογερά και

- τον επίσης Διευθυντή Ερευνών, Σεισμολόγο Δρ. Γεώργιο Δρακάτο.

Επίσης άρχισε μία παράλληλη και αντίστοιχη συνεργασία με το «Τ.Ε.Ι. Κρήτης» και ιδιαίτερα με:

- τον Καθηγητή του Εργαστηρίου Γεωφυσικής & Σεισμολογίας Δρ. Φίλιππο Βαλλιανάτο και

- τον Αναπληρωτή Καθηγητή του Εργαστηρίου Μετρήσεων και Οργανολογίας Δρ. Ιωάννη Μακρή.