Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Αθλητικές Επίσκεψη του Παραολυμπιονίκη στο άθλημα της κολύμβησης κ. Αντώνη Τσαπατάκη - 5η Ομιλία

Με την επίσκεψη του Παραολυμπιονίκη στο άθλημα της κολύμβησης κ. Αντώνη Τσαπατάκη και του προπονητή του κ. Κώστα Νικολαντωνάκη πραγματοποιήθηκε η 5η ομιλία του κύκλου ομιλιών της σχολικής χρονιάς 2012-13

Την Πέμπτη 7-2-2013 επισκέφθηκαν το σχολείο μας και μίλησαν στους μαθητές της Β΄ και της Γ΄ τάξης ο Παραολυμπιονίκης στο άθλημα της κολύμβησης κ. Αντώνης Τσαπατάκης και ο προπονητής του και προπονητής κολύμβησης Α.Μ.Ε.Α. σε:

α) SPECIAL OLYMPICS και β) της Εθνικής Αθλητικής Ομοσπονδίας Ατόμων με Αναπηρία κ. Κώστας Νικολαντωνάκης. Η πρόσκλησή τους από τον Διευθυντή μας ήταν μία (εξαιρετική όπως απεδείχθη) ιδέα του καθηγητή Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας κ. Μανώλη Μπασιά.

Η ομιλία τους με θέμα: «Όταν συμβαδίζει η δύναμη του αθλητισμού και η δύναμη της ψυχής», εντυπωσίασε τους μαθητές μας όπως και η απλότητα και η αμεσότητα των ομιλητών κατά τη συζήτηση που ακολούθησε στη συνέχεια μαζί τους.

Εξαιρετική η ικανότητα του Ολυμπιονίκη μας στην κολύμβηση, αλλά εξίσου εξαιρετική στο να μεταλαμπαδεύσει τη δύναμη της ψυχής του στους μικρούς μαθητές μας που του υπέβαλλαν πλήθος ερωτήσεων. Ερωτήσεις ουσιαστικές, ερωτήσεις ψυχής στις οποίες οι απαντήσεις και των δύο ομιλητών ήταν ακριβείς, μεστές, ουσιαστικές και πλήρεις συμβουλών.

Χαρήκαμε όλοι (μαθητές και καθηγητές) που γνωρίσαμε αυτόν τον πανάξιο και εξαιρετικά απλό Ολυμπιονίκη, που παρά τον άθλο του είναι ένας προσγειωμένος πρωταθλητής, άξιος του σεβασμού και της εκτίμησής μας, αλλά γιατί όχι και της αγάπης μας. Οι μαθητές και οι καθηγητές τιμήσαμε με το θερμό και παρατεταμένο χειροκρότημά μας τον Ολυμπιονίκη και τον προπονητή του και ήταν το λιγότερο που μπορούσαμε να κάνουμε για τους δύο διακεκριμένους καλεσμένους μας που έχουν προσφέρει, με την αδελφική (όπως μας είπαν) συνεργασία τους, μεγάλη συγκίνηση σε όλους τους Έλληνες και μεγάλη προβολή στην πατρίδα μας την Ελλάδα.

Όλα τα μέλη της σχολικής μας κοινότητας ευχαριστούμε πάρα πολύ τους δύο καλεσμένους μας για την τιμή που μας έκαναν να έρθουν και να μιλήσουν στους μαθητές μας, αφήνοντας για λίγο στην άκρη τις αθλητικές τους υποχρεώσεις και τους ευχόμαστε να έχουν υγεία, διακρίσεις στους αγώνες τους και να ξεκλέβουν λίγο από τον πολύτιμο χρόνο τους, ώστε να συμβουλεύουν τους νέους και τις νέες μας σε θέματα αθλητισμού και στάσης ζωής, όπως έκαναν τόσο πετυχημένα στο σχολείο μας.

M2U00855 0001M2U00855 0002

M2U00855 0003M2U00855 0006