Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Πολιτιστικές Πραγματοποιήθηκε η 10η ομιλία του κύκλου ομιλιών της σχολικής χρονιάς 2012-13.

Πραγματοποιήθηκε η 10η ομιλία του κύκλου ομιλιών της σχολικής χρονιάς 2012-13.

Στους μαθητές της Β΄τάξης μίλησε ο συντοπίτης μας γνωστός Ζωγράφος και Γλύπτης κ. Κώστας Ζαζάς με θέμα: «Τέχνη και Κρίση». Οι μικροί μαθητές μας εντυπωσιάστηκαν από την ομιλία του κ. Ζαζά και το ζωγραφικό - γλυπτικό του έργο και στη συζήτηση που ακολούθησε του έκαναν πολλές και ουσιαστικές ερωτήσεις. Ο ζωγράφος απαντούσε σε όλες, με λόγια που προέρχονταν από την καρδιά του και την ευαισθησία του για τα συμβαίνοντα γύρω μας. Ιδιαίτερα ενδιαφέρουσες ήταν οι ερωτήσεις που του έγιναν σχετικά με το τι ήταν εκείνο που τον ώθησε να γίνει ζωγράφος και εκείνες που είχαν στόχο το έργο του και προφανώς πολύ ενδιαφέρουσες ήταν και οι απαντήσεις του.

Zazas 1

Zazas 2