Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκδρομές Εκπαιδευτική επίσκεψη μαθητών στη Βουλή των Ελλήνων

Εκπαιδευτική επίσκεψη μαθητών στη Βουλή των Ελλήνων

Το σχολείο μας, σταθερό στην άποψη περί του ότι οι εκπαιδευτικές επισκέψεις πρέπει να είναι ουσιαστικές και καλά οργανωμένες, τα τελευταία δύο χρόνια έχει να επιδείξει ουσιαστικές δράσεις στο θέμα αυτό, με την ουσιαστική συνεργασία των καθηγητών του και την προσεκτική επιλογή των επισκέψεών μας σε χώρους που έχουν να επιδείξουν εκπαιδευτικό, ιστορικό, περιβαλλοντικό, πολιτειακό, αθλητικό, επιστημονικό, πολιτιστικό και κοινωνικό ενδιαφέρον.

H Βουλή των Ελλήνων για το σχολικό έτος 2012 ? 2013, μετά από αίτηση, δέχτηκε το σχολείο μας να επισκεφθεί το κτήριο του κοινοβουλίου την Τρίτη 9/4/2013. Έτσι μαθητές μας, της Β΄ τάξης, ταξίδεψαν στην Αθήνα στις 8 και 9 Απριλίου του 2013 προκειμένου να παρακολουθήσουν πρόγραμμα ενημέρωσης και ξενάγησης στη Βουλή των Ελλήνων.

Το πρόγραμμα, εκτός από την επίσκεψη και την παρακολούθηση του σχετικού προγράμματος στη Βουλή των Ελλήνων όπου τους δόθηκε η δυνατότητα να γνωρίσουν το κοινοβουλευτικό μας πολίτευμα και την ιστορία του Ελληνικού Κοινοβουλίου, περιελάμβανε και την επίσκεψη στο Αττικό Ζωολογικό πάρκο όπου παρατήρησαν τα αξιόλογα ζώα που προέρχονται και από τις 5 Ηπείρους και παρακολούθησαν επίδειξη ικανοτήτων των δελφινιών. Επισκέφτηκαν επίσης την Ακρόπολη των Αθηνών, καθώς και το Μουσείο της Ακρόπολης και γνώρισαν από κοντά τα όσα είχαν ήδη διδαχθεί για το Μεγαλείο της Αρχαίας Αθήνας. Επισκέφτηκαν επίσης το Πλανητάριο του Ευγενίδειου Ιδρύματος, όπου παρακολούθησαν τρισδιάστατη προβολή σχετική με την κατάκτηση του Διαστήματος, τους πυραύλους, τα διαστημικά λεωφορεία και τους διαστημικούς σταθμούς. Τέλος τους δόθηκε η ευκαιρία να δουν από κοντά κεντρικά ιστορικά σημεία της πόλης των Αθηνών και να βιώσουν τη συμμετοχή τους στην ομάδα, επιταχύνοντας την περαιτέρω κοινωνικοποίησή τους, διευρύνοντας ταυτόχρονα τους γνωστικούς τους ορίζοντες και εμπλουτίζοντας τις βιωματικές παραστάσεις τους.

Οι μαθητές:

Εντυπωσιάστηκαν, όταν κατά την ξενάγηση στο κτίριο της Βουλής μπήκαν και κάθισαν στα έδρανα των βουλευτών. Ρωτούσαν με ενδιαφέρον, συμμετείχαν με παρεμβάσεις στις ξεναγήσεις και πήραν φωτογραφίες.

Παρακολούθησαν με ενδιαφέρον τις ξεναγήσεις στην Ακρόπολη και στο Μουσείο της Ακρόπολης.

Ενθουσιάστηκαν δε, στο Αττικό Ζωολογικό Πάρκο, με τα ζώα. Ιδιαίτερη εντύπωση τους έκανε η επίδειξη των δελφινιών στην παράσταση που παρακολούθησαν.

Πιστεύουμε ότι, σε μεγάλο βαθμό, οι στόχοι της επίσκεψης επετεύχθησαν. Επίσης αξίζει να σημειωθεί το ότι οι μαθητές την επομένη της επιστροφής, ευχαριστημένοι περιέγραφαν στους συμμαθητές τους πώς πέρασαν κατά τη διάρκεια της εκπαιδευτικής επίσκεψής τους στην Αθήνα, με κάθε λεπτομέρεια.

Οι καθηγητές του προγράμματος

Γκαγκαδέλη Αικατερίνη